Еврото задържа едномесечния връх срещу долара, докато спадът на доходността по испанските облигации, силните данни за пазара на недвижимите имоти в САЩ и надеждите за увеличение в края на годината на китайската икономика повишават оптимизма за световната икономика.
Нарастващите покупки на рискови активи и скокът на доходността по американските облигации помогнаха и на долара да нарасне срещу йената, която е под натиск заради очакванията, че Японската централна банка ще предприеме нови стимули.
Евро/долар се разменя за 1.3095 след растежа в сряда до 1.3140, връх който не е виждан от средата на септември. Кросът евро/йена се покачи до 103.85, достигайки 4-месечния връх от септември на същите нива.
Данни от сряда показаха ръст на началното жилищно строителство в САЩ през септември, какъвто не е виждан за последните 4 години, сигнал, че възстановяването на пазара на недвижимите имоти набира скорост.
В Европа, доходността по испанските облигации спадна до 7-месечно дъно, което предвещава добри резултати по време на аукциона на облигации днес, чиято цел е да събере до 4.5 милиарда евро на дълговия пазар. Пак днес стартира двудневна среща на върха на европейските лидери, която ще бъде внимателно следена. Пазарните очаквания за големи новини от срещата не са големи, тъй като на нея най-вероятно ще се обсъждат мерки за единен банков надзор и предложения за по-голяма интеграция в еврозоната.
Серия от данни за Китай публикувани днес излязоха или в съответствие или по-добри от предварителните прогнози, което запази търсенето на рискови активи. Ръстът на икономиката през третото тримесечие беше 7.4% на годишна база, което съвпадна с предварителните очаквания.
Еврото е на път да тества върха от 17 септември на 1.3173, докато валутата получава подкрепа от надеждите, че Испания ще потърси финансова помощ, което ще свали разходите й за дълг. Някои специалисти обаче предупреждават, че има риск единната валута да удари върхове тук и по този начин да формира двоен връх, след което да навлезе в нов низходящ тренд съобразно слабите икономически фундаменти на еврозоната и при липсата на развитие при което задлъжнелите държави преминават към растеж.
Долар/йена скочи до едномесечен връх от 79.11. Според дилъри рязкото покачване на доходността по американските държавни облигации на фона на положителните данни за пазара на имотите е помогнало на зелените пари срещу японската валута. В сряда доходността по 10-годишните американски държавни облигации се изстреля до едномесечен връх от над 1.80%. Друга причина за понижението на йената са очакванията Японската централна банка да облекчи монетарната си политика в края на този месец.
Според стратези обаче слабостта на йената има повече общо с опасенията, че износът на Япония може да пострада заради резкия спад на продажбите в Китай след териториалния спор между двете държави.
Междувременно доларът разшири ралито си срещу йената за шести пореден ден. Доста оптимистичен знак е пробива на техническите графии над върха на облака Ичимоку. Въпреки това доларът е изправен пред трудна битка на нивата над 79 йени, където японските износители залагат ордери за продажби на зелените пари.
Инвеститорите купуват и австралийския долар, което доведе високодоходната валута до две и половина седмичен връх от 1.0396 срещу американския й съименик. След спада на австралийския долар по-рано този месец до тримесечно дъно от 1.0149 последва рали, което доведе до търговия вече над 1.0387, което е 50% корекция на последния спад от средата на септември от върха на 1.0625. Убедителен пробив на тези нива води до тест на 1.0443, което е 62% корекция на същото поевтиняване.
Златото без промяна след растежа през последните два дни
Златото се търгува без промяна днес, задържайки печалбите от последните два дни, докато инвеститорите изчакват нови развития от срещата на върха на ЕС. Те пренебрегнаха данните за китайската икономика, които показаха забавяне за седми пореден месец, каквито бяха и пазарните очаквания. Европейските лидери ще имат двудневна среща при слуховете, че Испания ще потърси финансова помощ следващия месец и докато икономическия блок продължава да се бори с дълговата криза.
Жълтият метал следва от близо движенията на валутните пазари. Подобряващите се настроения около еврозоната, които подкрепиха еврото и притиснаха долара направиха деноминираните в долари суровини по-привлекателни за купувачите с други валути.
Китайската икономика се забави за седмо поредно тримесечие в периода юли-септември и отчете ръст от 7.4% на годишна база, каквито бяха и очакванията. Пекин обаче оповести, че страната ще успее да надхвърли годишната цел за растеж от 7.5%. Инвеститорите очакваха повече яснота от Пекин след прехода на властта през миналия месец при спекулациите, че Китай ще приеме нови стимули, които да помогнат на растежа.
Цената на златото спадна под 1730 долара за тройунция по-рано тази седмица под натиска идващ от несигурността около Испания и подобрението на американската икономика, което породи съмнения около времетраенето на последните стимули на ФЕД. Днес спот цената е без промяна на 1750 долара за тройунция.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД
Коментари