Бивш министър: Има сериозни пропуски в случая с онколекарствата


Бивш министър: Има сериозни пропуски в случая с онколекарствата
Снимка: Pixabay

3655

Към всички обвиняеми е известно едно нещо – образували са организирана престъпна група за длъжностно присвояване (чл. 201 по НК - Длъжностно лице, което присвои чужди пари, вещи или други ценности, връчени в това му качество или поверени му да ги пази или управлява, се наказва за длъжностно присвояване с лишаване от свобода до осем години, като съдът може да постанови конфискация до една втора от имуществото на виновния), а в делото не става ясно кой от тези хора е длъжностно лице. Освен това, в два различни документа на обвинението има два различни срока – първо, от април 2017 година до днес, а вторият – от май 2017 до днес. Това заяви бившият МВР министър Емануил Йорданов, който е адвокат на една от обвиняемите – д-р Небесна Балджийска.

Това е порочна практика – задържат се определени хора, после се дава масирана информация на определени медии, сякаш са хванати най-големите престъпници още дори преди да има съдебно решение, възмури се Йорданов пред Нова телевизия.

Нещо се случва там – д-р Станимир Хасърждиев от Национална пациентска организация обобщи случая. Проблемът е какво става с тези лекарства – как така се случва, че няма контролен механизъм, за да разберем какво се влива на тези пациенти? НЗОК не събира информация до какво довежда вливането на тези лекарства – излекувани ли са пациенти, не са ли, постави резонни въпроси лекарят. И зададе още един – отговарят ли броя на поръчаните лекарства на получените? Би трябвало Агенцията по лекарствата да е наясно за целия поток, включително този, който отива към НЗОК, добави лекарят.

Припомняме, че миналата седмица, след акция на Специализираната прокуратура и ГДБОП бяха задържани седем души, всичките работили в две болници - в София и в Благоевград. За ръководител на т.нар. организирана престъпна група е посочен Мирослав Пейков, който всъщност официално е безработен, но се занимавал дълги години със сметопочистване. Според обвинението групата заменяла лекарства с такива с изтекъл срок на годност и отклонявала пари в своя изгода, както и правела фиктивни вливания на онкоболни. При първата схема годните още лекарства били продавани в чужбина, твърди прокуратурата.

По версията на прокуратурата, арестуваните използвали връзките на Борислав Сотиров чрез съпругата му Зора Сотирова, която работи в онкоболницата "Св. Мина" в Благоевград. Нейната майка е фармацевт в същото медицинско заведение. Борислав предавал лекарствата или на Мирослав Пейков, или на другаря му Калоян Молалийски. Двамата били хванати на 4 октомври при предаването на белязани лекарства. Според документите са били взети същия ден на свидетелката Бояна Илиева. Но тя категорично отрича да е имало такава процедура.

Още от Здравеопазване


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83594
  • GBP
    1
    2.28431
  • JPY
    100
    1.18765
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички