МФВ: Съдбата на всяка икономика зависи от нейните характеристики


МФВ: Съдбата на всяка икономика зависи от нейните характеристики
Снимка:

1030

40-годишният опит на развитие на 168 страни по света показва, че те много трудно могат да избягат от своята съдба - включваща набор от фундаментални характеристики на икономиката, предопределени от климата и природните ресурси. Единствено могат да помогнат обмислените и ефективни реформи. Това са част от изводите на експерти на Международния валутен фонд (МВФ) на база изучаване на 168 държави в света в периода 1970-2010 г., съобщава БГНЕС.

Прието е да се смята, че всяка страна преживява определена стандартна схема на развитие: първоначално център на нейната икономика е селското стопанство, след това бурно расте индустрията, а в най-богатите страни локомотив на развитието се превръщат услугите.

В Международния валутен фонд са убедени, че нещата не стоят точно така. "Съдбата", т.е. структурната трансформация на всяка страна е обусловена от нейните фундаментални характеристики. Бедната страна с обширни земеделски площи и младо население е обречена да заседне на първоначалното ниво на развитие - в нейната икономика ще доминира селското стопанство. Именно това се е случило с африканските държави.

Ако страната разполага с огромни запаси от природни ресурси, тогава добивният сектор ще привлича капитал. Подобна икономика също ще се окаже в капан, защото индустрията и секторът на услугите няма да се развива.

"Съдбата" обаче може да бъде променена с помощта на правилна държавна политика: необходима е либерализация на селското стопанство, стоковите пазари и развитие на финансовата система.

Как се трансформира световната икономика

На първо място от МВФ са проучили зависимостта между реалната добавена стойност във всеки сектор и равнището на доходи в страната. Колкото по-висок е реалният БВП на глава от населението, толкова по-нисък е делът на добавената стойност, произведен в селското стопанство и толкова е по-висок дела на добавената стойност, произведена в сектора на услугите.

Но и тук вече са виждат отклоненията, например, от 1970 делът на добавената стойност в индустрията постепенно намалява. В развиващите се и най-бедни страни делът на индустрията се съкращава по U-образната крива.

Делът на сектора на услугите в развитите страни расте постепенно, а в развиващите се растежът започва след достигане на ниво на БВП от 700 долара на глава от населението.

Делът на добавената стойност, произвеждан в селското стопанство в африканските страни на юг от Сахара, е бил постоянен до 1990, а след това започва да намалява. Този регион е с най-висок дял на добавената стойност, произвеждана в земеделието.

Азия показа на света необичаен пример за бързо съкращаване на дела на селското стопанство, а също така бързо увеличаване на индустрията. Интересен е примерът на Латинска Америка, в която даже през 70-те години делът на добавената стойност, произвеждана в сектора услуги, е достигала 50%. Най-традиционен вид структурна трансформация на икономиката преживяха страните от Централна и Източна Европа: в тях делът на селското стопанство бавно се съкращаваше, затова пък нарасна делът на промишлеността, а след това на услугите.

Структурното преустройство на икономиката се забавя в страните, в който има съществени запаси от природни ресурси. Добивните отрасли, на които се пада значителна част от добавения продукт в тези страни, изискват големи капитали и при това създават малки възможности за наемането на хора от останалите отрасли на икономиката, например от земеделието и неофициалната търговия. От примера на Китай, Корея, Индия и Мексико се вижда по колко различни начини могат да се развият страните. Ако развитието на Китай и Корея вървеше приблизително еднакво, то в Индия нещата не стояха така: делът на сектора на услугите растеше по-бързо от индустрията.

Трансформацията се определя от демографията и ресурсите

Въз основа на модела на регресията икономистите установиха какви особености на страните оказват влияние върху процеса на трансформация на икономиката.

Върху развитието на селското стопанство положително влияе наличието на големи количества свободна земя годна за земеделие. Това влияе отрицателно на добавената стойност, произвеждана от услугите и промишлеността.

Коефициентът на демографска натовареност отрицателно влияе върху развитието на селското стопанство и индустрията, затова пък оказва положително въздействие върху сектора услуги. Този тип икономика трябва да се грижи за децата и старците.

Многобройното население лошо влияе на развитието на селското стопанство, затова пък е благоприятно за развитието на индустрията.

Растежът на доходите на глава от населението влияе отрицателно на селското стопанство. В някои развити страни неговият дял в добавената стойност, произвеждана от икономиката, днес е равно на нула.

Делът на индустрията започва да се съкращава само след като икономиката достигне определено ниво на богатство.

Невинаги всичко зависи от фундаменталните характеристики

Не трябва да се прогнозира бъдещето на икономиката, изхождайки само от нейните фундаментални особености. Например, в развиващите се страни днес делът на земеделието е по-нисък от нивото, което може да се прогнозира, изхождайки от фундаменталните характеристики. А в най-слабо развитите страни - далеч по-високо.

В редица страни от Африка, разположени на юг от Сахара, доходите на глава от населението в които са по-ниски от 300 долара, делът на селското стопанство в добавената стойност е на по-ниско ниво, от това, което би могло да се прогнозира според фундаменталните особености на страната.

Значителна част от населението в тези държави е заето в земеделието, което говори за неговата висока продуктивност. При това индустрията остава неразвита. Това засяга също и богатите на суровини страни като Нигерия, Сиера Леоне, Джибути и Етиопия.

В Китай, Тайланд, Малайзия и останалите азиатски гиганти нивото на развитие на промишлеността е далеч по-високо, отколкото можеше да се очаква, изхождайки от особеностите на тези държави. Затова пък изостават от това ниво суровинни страни като Казахстан, Алжир, Сирия и други.

В Китай, Корея и Полша секторът на услугите куца. В развитите страни делът на селското стопанство в добавения продукт е около 2-3%, а секторът на услугите - 60%. Индустрията е развита далеч по-силно, отколкото обещават фундаменталните показатели, в Ирландия, Япония, Германия и Финландия. САЩ, Франция, Гърция и Великобритания се оказаха сред изоставащите.

Правилната политика помага да се промени съдбата

Различията са свързани с политиката, която провежда дадената страна. Чрез нея тя може да "промени своята съдба".

Либерализацията на селското стопанство ще помогне да се премине към нов модел на развитие: делът на земеделието в добавената стойност ще се съкрати, а делът на индустрията и секторът на услугите ще нарасне. Това ще доведе до увеличаване на производителността на труда.

Повишаването на достъпността на жилищно - комуналния сектор и телекомуникациите също могат за помогнат за промяна на структурата на икономиката и развитието на услугите. За това може да съдейства и задълбочаването на финансовите пазари и по-широкото разпространение на висшето образование сред населението. Развитието на индустрията ще помогне за либерализацията на търговията.

 

  • Етикети:

Още от Макроикономически поглед


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.80078
  • GBP
    1
    2.28624
  • JPY
    100
    1.15559
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички