България не може да поеме този ангажимент и да потвърди договора с американския технологичен гигант "Уестингхаус" за изграждане на нова ядрена мощност. Това стана ясно от думите на министър-председателя Бойко Борисов, предаде БГНЕС.
Акционерното споразумение и новите условия
На 31 март 2015 г. изтече акционерното споразумение за изграждането на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй". То беше подписано в последните дни на правителството на Пламен Орешарски на 1 август 2014 г. След идването на власт на правителството на Бойко Борисов официална София започна преразглеждане на споразумението с "Уестингхаус" в неговата цялост, клауза по клауза. Кабинетът "Борисов" постави като условие на американската компания тя да се яви като стратегически инвеститор, който да участва с реален свеж ресурс в този проект и да не излиза от проекта възможно най-дълго време. София е помолила партньорите от "Уестингхаус" тяхното участие да бъде 49% и съответно пропорционално на това участие да бъдат и инвестираните от тях пари.
Позицията на кабинета "Борисов"
"Вчера изтече срокът, което предишното правителство беше сключило с "Уестингхаус". Толкова много ядове ми създадохте с това, което тогава ненужно беше подписано, за да го преговаря следващото правителство, знаейки прекрасно, че нито можем да вземем такъв голям кредит, да емитираме нов дълг и над 10-15 милиарда да сложим като търговец "Уестингхаус", не като инвеститор. Думата инвеститор я няма, да бъдем купувач на този реактор. Вече трети ден за прессъобщение не можем да се разберем общо какво да бъде направено", заяви премиерът Борисов от парламентарната трибуна.
"Нашето мнение като правителство, този проект, по така предложената схема и съответно подписани споразумения от МС от страна на предишното правителство, ние не можем да поемем този ангажимент да потвърдим този договор", добави той.
Борисов обеща страната ни да продължи работата с "Уестингхаус" като партньор, но "в начина и по това, което беше подписано и договаряне не можем да поемем този ангажимент".
Експертите за проекта
Енергийните експерти се обединиха около тезата, че настоящото правителство не разбира един важен факт: американската компания "Уестингхаус" е строител на ядрени реактори, а не е оператор на такива. Според тях българското общество е станало успешно жертва на заблудата, която се разпространява не без помощта и на управляващите, че едва ли не "американците искат да стъпят на врата ни в противовес на замразения проект за АЕЦ "Белене". "Тук не става въпрос за това, а става дума за нещо съвсем различно. "Уестингхаус" щеше да влезе в собствеността до приключване на първия горивен цикъл, което е своеобразен вид гаранция за качеството на произведения продукт. След това американският технологичен гигант се изтегля и ядрената мощност става 100% българска собственост. Или казано на по разговорен език: те ще останат в България до момента, докато не се завърти един пълен горивен цикъл, за да се види, че не дава дефекти", заяви пред БГНЕС участник в преговорния процес.
Коментари