Водеща американска компания е в преговори за закупуване на мажоритарен дял от българското дружество ТЦ – ИМЕ (Технологичен център - Институт по микроелектроника), което контролира съществен миноритарен пакет от Виваком. В допълнение, след постигане на споразумение с VTB Capital, компанията ще стане вторият най-голям акционер във Виваком, съобщават от българския клон на гръцката консултантска компания V+O Communication.
Пред Expert.bg информацията беше потвърдена, но не беше уточнено дали V+O Communication е представител на американската компания по бъдещата сделка или е просто консултант за конкретното съобщение.
Намерението на американците е да покрие задълженията на телекома и да разработи план за растеж, насочен към всички заинтересовани страни – кредитори, акционери, служители и клиенти. Американската компания отчита чувствителността на темата и възнамерява да бъде фактор на стабилност и оздравяване, за да защити интересите на всички заинтересовани страни.
Потенциалният бъдещ инвеститор от САЩ е в течение със съдебните процедури, свързани с дружеството ТЦ – ИМЕ и в частност с Виваком. За съжаление, разногласията между акционерите са станали пречка пред перспективите за растеж на дружествата. В момента компанията работи с настоящия мажоритарен собственик на ТЦ – ИМЕ за намиране на приемливо решение за оптимизация на корпоративните интереси на Корпоративна търговска банка /КТБ/, включително предприемане на действия за удовлетворяване на кредиторите и създаване на печеливша стратегия за всички.
Припомняме, че името на ТЦ - ИМЕ излезе покрай скандала с КТБ. Според доклад на БНБ ТЦ - ИМЕ е едно от дружествата, използвани индиректно за преводи към кредитополучатели, съставляващи буквално две трети от кредитния портфейл на КТБ. Между 1 януари, 2007 година и 25 юни, 2014 година през "ТЦ ИМЕ" АД минават милиарди левове, наредени от други дружества, включително и от усвоени кредити, отпуснати от КТБ. Същевременно „ТЦ ИМЕ” АД е било и източник на парите, служели за погасяване на същите тези кредити, сочи официалният одитен доклад на БНБ.
Коментари