През последните няколко месеца Силициевата долина като че ли следваше съвета на една от могъщите си фигури - милиардерът инвеститор Питър Тийл, който каза, че президентът Тръмп трябва да бъде вземан "сериозно, но не буквално."
Но на международното летище в Сан Франциско през изминалия уикенд нещата бяха доста буквални. Това, от което технологичните шефове се страхуваха, се случва.
Тръмп забрани гражданите на седем предимно мюсюлмански държави да влизат в САЩ и ефектът върху компаниите ще се усети веднага.
Началникът на Google Сундар Пичай повлече крак с реакциите. Още в петък вечерта той разпрати имейл до служителите. В него изразява тревога за близо 100 души от екипа на компанията, които може да не успеят да се завърнат в САЩ.
В събота съоснователят на търсачката Сергей Брин се включи в протест на летището в Сан Франциско. Там беше и Сам Алтман, шеф на Y Combinator.
Рийд Хейстингс от Netflix изрази чувствата си в социалните мрежи, където написа, че мярката на Тръмп е "толкова не-американска, че наранява всички ни."
Съоснователят на Twitter Джак Дорси заяви, че последиците ще бъдат "разстройващи." Изпълнителният директор на Apple Тим Кук е подчертал пред служителите си, че това е политика, която компанията не подкрепя.
Ходът на новия президент бе определен като "погрешен" от Microsoft, а според шефовете на браузъра Mozilla Firefox той "игнорира историята".
Директорът на AirBnB (приложение за настаняване на туристи в частни домове) Брайън Чески предложи безплатно настаняване на всеки извън САЩ, който не може да се върне у дома заради забраната.
Технологичните гиганти с право се тревожат. Освен че е морално неприемлива, мярката на Тръмп може да навреди много на бизнеса им. Имигрантите с добри умения са един от двигателите на Силициевата долина. САЩ просто не "произвеждат" достатъчно софтуерни инженери и IT специалисти за нуждите на огромните си компании. Затова и тези фирми са "крадци" на таланти от цял свят. Ако притокът се преустанови или намалее, това може да доведе до сериозна кадрова криза.
Коментари