Научният и технически прогрес е заплаха за човечеството, смята Хокинг


Научният и технически прогрес е заплаха за човечеството, смята Хокинг
Снимка: Getty Images / Guliver

Човешката раса е изправена пред един от най-опасните векове до сега, като прогресът в науката и технологиите става още по-голяма заплаха за нашето съществуване. Това предупреди известният физик и космолог Стивън Хокинг, цитиран от британския в. The Guardian.

Шансовете за бедствие на планетата ще се увеличат, то ще стане почти сигурно през следващите от една до 10 000 години, каза още той и допълни, че въпреки това ще ни отнеме повече от столетие, за да колонизираме Космоса.

„Ние няма да можем да създадем самоиздържаща се колония в Космоса поне през следващите сто години, така че трябва да бъдем много внимателни през този период“, предупреди Хокинг.

В програмата "Radio Times“ известният учен заяви, че повечето от заплахите, пред които човечеството сега е изправено, идват от напредъка в науката и технологиите каквито са ядрените оръжия и генетично създадените вируси.

„Няма да спрем да напредваме, нито ще се върнем обратно, така че трябва да разпознаем опасностите и да ги контролираме“, допълни още той.

Ученият, който на 8 януари навърши 74 години, заяви, че очакванията му са се свели до нула, когато е разбрал, че страда от рядката и бавно прогресираща форма на нервно-двигателната болест (амиотрофична латерална склероза), когато е бил едва на 21 години. Въпреки това ученият признава, че се чувства късметлия в почти всяко друго отношение.

На въпроса какво поддържа духа му, той посочи работата и чувството си за хумор. „Също така е много важно човек да не се ядосва, независимо колко труден е животът, защото може да изгуби цялата си надежда, ако не може да се смее на себе си и на живота като цяло“.

В продължение на 30 години Хокинг заема престижната длъжност Лукасов професор в Кеймбриджкия университет – пост, създаден през 1663 г. и който е заемал самият Исак Нютон.

Въпреки това астрофизикът признава, че се чувства по-близо до астронома от 16 в. Галилео Галилей. Той би бил и изборът на професора, ако получи машина на времето и шанс да разговаря с някого от великите умове на науката.

Неговото интервю идва малко преди участието му в т. нар. Reith Lectures - излъчвана по Радио 4 на BBC програма, в която известни личности изнасят лекции. Лекцията на Стивън Хокинг ще бъде излъчена този и следващия месец в две части по радиото на BBC.

Тема на неговото изказване са черните дупки. Те се формират когато звезди изразходват ядреното си гориво и се сгромолясват под тежестта на своята собствена гравитация. Преди това те са били наричани „замръзнали звезди“, а стават известни като „черни дупки“ през 1967 г., когато фразата е измислена от физика Джон Уилър.

По време на своята лекция професорът също така заяви, че е възможно да се падне в черна дупка и да се излезе от другия й край, само че в друга Вселена. Той обаче отбеляза, че дори и подобно пътуване да се осъществи, път обратно към нашата галактика няма да има.

Още от Любопитни вести


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.89813
  • GBP
    1
    2.33691
  • JPY
    100
    1.20093
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички