Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обвини "Национална електрическа компания" (НЕК) в злоупотреба с господстващо положение на пазара на производство и продажба на едро на електрическа енергия с пиков товаров профил в България. Това съобщиха от КЗК.
Според комисията това може да предотврати, ограничи или наруши конкуренцията и да засегне интересите на потребителите посредством дискриминиране от страна на НЕК ЕАД на EVN („ЕВН Трейдинг Саут Ийст Юръп“ ЕАД) и поставянето му в по-неблагоприятно положение спрямо неговите конкуренти.
Предмет на проучването в производството е поведението на НЕК, свързано с дискриминиране от страна на НЕК на EVN и поставянето му в по-неблагоприятно положение спрямо неговите конкуренти по смисъла на чл.21,т.3 от ЗЗК.
В хода на проучването се e установило следното: НЕК е производител и търговец на електрическа енергия. Произвежданата електрическа енергия дружеството продава по отделни профили на организирани от него ежемесечни търгове. Тази практика съществува до декември 2014 г. За 2015 г. НЕК е продало в аванс всичката електрическа енергия с профил „пик“ на избрани от него по неясни, публично неоповестени критерии търговци на електрическа енергия. На направените през октомври 2014 и декември 2014 г. от страна на EVN запитвания за закупуване на пикова електрическа енергия, чрез участие в търгове или чрез пряко договаряне, НЕК не е отговорила, като едва през януари 2015 г. е уведомила молителя, че не разполага с достатъчно свободни количества за реализация на свободен пазар. Междувременно НЕК е продала произвежданата от нея пикова енергия за 2015 г. на определени търговци по неясни критерии и непрозрачни процедури. Това поведение има за резултат поставянето на тези избрани търговци в по-благоприятно положение спрямо техните конкуренти, доколкото им се предоставя ценово предимство
Като е отказала на EVN продажбата на пикова енергия за 2015 г., респ. не е далa възможност на дружеството да участва в търг или процедура на договаряне, НЕК е третиралa неравно и е поставилa EVN в по-неблагоприятно положение спрямо неговите конкуренти по смисъла на чл.21, т.3 от ЗЗК.
Страните в производството имат право на достъп до материалите по преписката, по реда на чл. 55 от ЗЗК; в срок от 30 дни имат право да представят писмени възражения по предявените твърдения; имат право да бъдат изслушани от КЗК в открито заседание във връзка с предявените твърдения и правомощията, които Комисията възнамерява да упражни.
Коментари