Доларът силно поевтиня срещу еврото и йената в петък, тъй като изумително слаби данни за фабричния сектор в Китай подсилиха опасенията за световния растеж и намалиха залозите за повишение на лихвите на Федералния резерв (Фед) през септември.
Фабричният сектор в Китай се е свил през август с най-бърз темп за последните шест и половина години. Това увеличи опасенията на инвеститорите за забавяне на растежа във втората по големина икономика в света и породи масирани разпродажби на акции и суровини.
Пазарите предвиждаха, че солидната американска икономика ще накара Фед да повиши лихвите още през септември. Слабите китайски данни обаче, падащите цени на суровините и неубедителната инфлация в САЩ намалиха очакванията за скорошна промяна на лихвите на Фед.
По-високи лихви ще повишат разходите на потребителите и компаниите и вероятно ще навредят на харченето и икономическия растеж. Дилърите в момента дават шанс от 27% за повишение на лихвите следващия месец, спад от 32% в четвъртък и 48% седмица по-рано.
Еврото, което е използвано за финансираща валута за покупки на по-рискови, но по-доходни валути, премина над 1.13 и почти достигна 1.14, докато инвеститорите го изкупуваха обратно. Евро/долар завърши в петък на 1.1375, ниво за последно видяно на 22 юни.
Данни показаха, че бизнеса в еврозоната е нараснал неочаквано по-силно миналия месец, но повечето инвеститори считат, че волатилността в Китай и другите външни фактори са по-важни фактори в момента даващи сила на единната валута.
Долар/йена слезе до нивата от 122. Наличието все пак на шанс за повишение на лихвите през септември би трябвало да ограничи загубите на долара.
Коментари