След като посвещава 20 години от живота си на съдебни дела, свързани с хранителни отравяния, адвокатът Бил Марлър изготвя за себе си кратък списък с храни, които не е препоръчително да се ядат. Събира наблюденията си в статия, която публикува във Food Poisoning Journal. Вижте кои са хранителните продукти, които той самият изключва от личното си меню.
1. Сурови стриди. Марлър споделя, че през последните пет години се е сблъсквал с повече хранителни заболявания, причинени от консумацията на черупчести морски дарове, отколкото са регистрирани в архивите за предходните две десетилетия. Причината за това се крие в глобалното затопляне на водата в моретата и океаните, което стимулира нарастването на броя на микробите в тях.
2. Предварително нарязани или измити плодове и зеленчуци. В статията си Марлър казва, че ги избягва „като чума“. Въпреки че е по-удобно за всяка домакиня да купува нарязани и измити продукти, тази предварителна механична обработка увеличава риска от замърсяването им.
3. Сурови кълнове. Въпреки широко разпространеното си здравословно действие, кълновете могат да са огнище за над 30 вида бактерии (предимно салмонела и Ешерихия коли) и съветът на Марлър е да не се консумират изобщо, за да се избягване всякакъв риск.
4. Полусурово месо. Пържолата алангле може и звучи апетитно, но експертите не биха ви я препоръчали. Месото трябва да се готви при температура 160 градуса, която гарантира унищожаване на всички бактерии в него.
5. Сурови яйца. Малцина си спомнят епидемията от салмонела през 1980 година, но тя е факт. Въпреки че днес рискът, който носи консумацията на сурови яйца е по-малък от този през 20-те години, Марлър съветва да ги изключите от менюто си.
6. Непастьоризирано мляко и плодови напитки. Все по-популярно става насърчаването на хората да пият сурово мляко и плодови коктейли. Според Марлър пастьоризацията не е опасна, докато приемането на сурови продукти може и да бъде. Необработените храни и напитки съдържат по-голям брой опасни бактерии, вируси и паразити.
Коментари