Различни фактори помагат за определяното на качеството на живота в държавите по света. В своята годишна класация Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е включила 34 страни, които е оценила според критерии като благополучие, баланс „работа - личен живот“, финансово богатство, качество на околната среда, развито гражданско общество и др. Ето кои държави заеха челните позиции:
5. САЩ
САЩ се изкачват с две места по-нагоре от миналогодишната класация. Средният годишен разполагаем доход на човек от домакинството надхвърля 41 хил. долара, което е доста над средното ниво за ОИСР – 25 908 долара. В същото време САЩ са в дъното на класацията по показателя "баланс работа - личен живот“. Тя е единствената страна в ОИСР, в която няма платено от държавата майчинство, с изключение на някои щати. А неплатеното майчинство е кратко – 12 седмици, но от него могат да се възползват само работещите в компании с повече от 50 служители.
4. Австралия
В Австралия има силна гражданско общество. На последните избори избирателната активност е била 93%. Причина за това донякъде е фактът, че гласуването е задължително. Страната обаче отстъпи лидерското място в класацията, което заемаше през последните две години.
3. Швейцария
Швейцария има едни от най-ниските нива на престъпност и безработица от всички индустриализирани страни. Едва 3.5% от населението е без работа.
2. Исландия
Исландия се изкачва с 9 позиции от миналата година. Страната има най-чистата питейна вода на Земята. Оценката на населението за удовлетвореността от живота е 7.5 по десетобалната система.
1. Норвегия
Страната се изкачва от второ място миналата година до почетното първо. Хората живеят най-добре в Норвегия, където болшинството имат работа, образованието е качествено, а средната продължителност на живота е 82 години.
Местата от 6-о до 10-о в класацията се заемат съответно от Канада, Швеция, Нидерландия, Нова Зеландия, Дания.
Коментари