Интервюто за работа е минало добре и работата е ваша. Сега идва трудната част – да преговаряте за заплатата си. „Това са преговори като всички други, но трябва да имате предвид, че думите ви могат да бъдат силно оръжие. Оценявате не неодушевен предмет, а собствените си способности, затова трябва да подходите внимателно“, заявява експертът по „Човешки ресурси“ Стив Кейн, цитиран от Business Insider. Изданието дава и примери за неща, които никога не бива да казвате, докато се опитвате да си осигурите по-голямо възнаграждение:
„Приемам първата оферта“. Помнете – това все пак са преговори, не ги прекратявайте, преди да са започнали.
„Искам сумата Х.“ Не казвайте веднага крайната сума, която желаете, оставете място за договорки.
„Е, това ли е всичко, което предлагате?“ Ще обидите работодателя и съвсем ще намалите шансовете си за по-голяма заплата.
„В момента имам други, по-добри оферти от вашата.“ Ако е вярно – не прави добро впечатление, че го изтъквате. Ако не е и блъфирате, може да си вкарате автогол, ако работодателят ви помоли да кажете от кого е офертата.
„Може да звуча малко агресивно, но....“. Ако преговаряте умело, няма да ви се налага да използвате подобни обяснения.
„Знам, че Иван получава повече, а аз съм по-добър/добра от него“. Ужасно непрофесионално е да клюкарствате и да се сравнявате с други по време на преговорите.
„Мисля, че...“, „Може би...“, „Вероятно...“. Всички тези думи издават несигурност, а ако има разговор, по време на който искате да изглеждате уверени, това е този.
„Много сте стиснати“. Излишно е да казваме, че подобно твърдение няма да е във ваша полза.
„Струвам повече от това“. Разбира се, че трябва да изтъкнете положителните си качества и как ще допринасяте за успеха на работодателя си, но не го правете по арогантен начин.
Коментари