Около 150 земеделски производители и собственици на черешови масиви се събраха в центъра на кюстендилското с. Таваличево, за да изразят недоволството си от ниските изкупни цени и спирането на изкупуването на плодовете, съобщава националното радио.
Тонове набрани череши са по гаражите и мазетата или не са извозени от градините, защото изкупуването е спряно, каза управителят на кооперацията Борислав Гогев. Според него и протестиращи от Драговищица, Коняво, Катрище и други села, държавата и държавните органи трябва да се намесят. Протестиращите настояват за среща с областния управител на Кюстендил Виктор Янев, но той не се е отзовал.
В региона обвиняват за всичко "бандата на четиримата" италианци, които от десетилетия диктуват условията и цените за реализирането на кюстендилските череши. Последните дни цената им паднала на 60 стотинки за килограм, но изобщо нямало изкупуване – особено на тъмните сортове, оплакаха се от с. Драговищица.
"Не може държавата да изисква от нас да сключваме договори с берачите, да плащаме данъци за регистриранитеот реколтата печалба, а да не контролира чуждестранните търговци, които изкупуват на безценица черешите ни", казват протестиращите. "Държавата следва да съдейства за откриване на пазари и за реализацията на реколтата ни", настояват земеделски производители.
Един от основните изкупвачи Микеле Санторели тази година не изкупувал в Кюстендилско, защото имал около 5 хиляди декара собствени градини, които вече плододават, в Пловдивско. Санкциите срещу Русия също се отразили зле върху обема на изкупуваната продукция от череши в региона, казаха от земеделските кооперации.
Коментари