Превозвачи ще внесат в понеделник в Министерски съвет искания за помощ за разрешаване на ситуацията на българо-гръцката граница, изчисляване на загубите и намиране на механизми за компенсации. Решението е взето от собствениците на превозвачески фирми от Югозападна България, които проведоха среща на Граничен пункт Кулата, съобщава "Дарик".
До напрежение на българо-гръцката граница при Кулата днес не се е стигало, каза Вангел Цилев от Инициативния комитет на протестиращите превозвачи. Той обясни, че към момента протестиращите гръцки фермери спазват графика за пропускане на ТИР-овете. От гръцка страна чакащите камиони са повече, защото пропускането е започнало с час по-късно. Фермерите са обещали да удължат прозореца на пропускане. Камиони са пропускани и през нощта.
Собственици на превозвачески и спедиторски фирми от Югозападна България се събраха на Кулата, за да обсъдят ситуацията на българо-гръцката граница. Създадена е работна група, която в понеделник ще внесе в Министерски съвет искания за помощ. Вангел Цилев от Инициативния комитет на протестиращите превозвачи обясни какво ще искат:
"Да се помогне в изчисленията на загубите за бизнеса. Да се работи по-сериозно по механизма на обезщетение. Тази работна група ще има за цел и да поиска от МС към нея да се присъединят представители на ресорните ведомства - Министерство на транспорта, Министерство на икономиката, ДАИ и др. Тази работна група да започне работа по изчисленията на обезщетенията и загубите на самите превозвачи".
Цилев обясни, че днес на граничен пункт Кулата няма напрежение и протестиращите гръцки фермери са спазили обещанието си да пропускат ТИР-овете.
"Графикът се спазва, не се е стигало до напрежение. Не знаем до колко часа ще продължи пропускането на камионите", добави той.
Вангел Цилев е убеден, че компенсациите за загубите, които превозвачите търпят, трябва да дойдат от Европейския съюз, защото Гърция е нарушила европейското законодателство.
Коментари