Петкова: Промените в КСО не дават възможност на хората сами да се разпореждат с партидите си


Петкова: Промените в КСО не дават възможност на хората сами да се разпореждат с партидите си
Снимка: Gettyimages

4520

Промените в закона са изготвени без знанието на бранша, без предварителни обсъждания. Вариациите в тълкуванията са много. Не е вярно, че се губи правото за унаследяване и се губят индивидуалните партиди. Това впечатление се създава заради опита да се регулира изплащането на пожизнени пенсии и заради въвеждането на пул. Но това не променя факта, че пенсиите се определят на база натрупани суми. Това заяви Даниела Петкова, заместник-председател на Асоциацията на пенсионните фондове и ръководител най-големия пенсионен фонд у нас, по повод предложените промени в Кодекса за социално осигуряване. 

По думите ѝ пулът е техника, която не променя капиталовия принцип.

"Не изчезва смисълът да се събират средства по индивидуални сметки. Заблудата, че когато човек се пенсионира, му изчезва пожизнената пенсия, идва от това, че според закона когато човек придобие право на пенсия, парите преминават в пул. Изключва се възможността пари от вноски на хора в трудоспособна възраст да се използват за изплащане на пенсии на хора в пенсионна. Знаете, в НОИ е обратното. С пула се премахва тази възможност за физическо разделяне на парите" , обясни Петкова пред БНР.

Тя подчерта, че преди да се внасят парите, се сключва пенсионен договор между лицето и пенсионното дружество. В резултат пенсията се определя на база натрупаната сума. Чак след като се сключи договора, парите се прехвърлят в пула.

"Това е в интерес на осигурените лица, защото по силата на закона в резултат на договора дружествата поемат гаранцията, че докато е жив човекът, ще получава пенсията си. Няма солидарен елемент в тази част", допълни Петкова.

Според нея основният проблем при промените е, че не се дава право на свободен избор на хората сами да се разпореждат с партидата си. 

"Законът повелява без всякакъв избор хората да получават единствено и само пожизнена пенсия. Има други възможности - за изплащане на наследствени пенсии след смърт на човека. Хората могат и да избират да получат пенсия от партидата с изричната уговорка, че ако не могат да изчерпят сумата, тя отива при наследниците им. Но сега не виждаме избор", каза още Петкова.   

Темата коментира и бившият социален министър Иван Нейков. Според него предложените изменения говорят за сериозна промяна на капиталовия стълб на българската осигурителна система. 

"Никой не е направил анализ Рискът нещата да се объркат е огромен. Това е някакъв опит да се премахне заинтересоваността на хората от собствените им пари. Също е опит да превърнем втория стълб във втори поред първи стълб, т.е. отново да премахнем капиталовата им същност и да ги насочим в някаква друга посока. Не е коректно да направиш толкова дълбоки изменения, без да направиш предварителна оценка", заяви той.

Още от Труд и социална политика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички