Банките ще са длъжни да предоставят финансова информация, включваща за номерата на банковите сметки, титулярите и наличните суми, на Националната агенция за приходите (НАП). Агенцията от своя страна ще е органът, отговарящ за автоматичното изпращане на данните на страните членки от ЕС съгласно европейска директива от миналата година, както и международното споразумение FATCA, сключено със САЩ.
Това стана с приети днес на второ четене промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Основните субекти, които са задължени да събират и да предоставят на компетентния орган информация, подлежаща на автоматичен обмен, по трите акта - Директива 2014/107/ЕС, Споразумение FATCA и Стандарт CRS, са предоставящите информация финансови институции. Автоматичен обмен на финансова информация е системното предоставяне на държава членка на ЕС на финансова информация в областта на данъчното облагане относно местни лица за данъчни цели на предварително определени интервали. Това се прави, за да се избегнат зачестилите в последните години данъчни измами и укриване на данъци в рамките на ЕС и в световен мащаб, обясняват вносителите.
Изпълнителният директор на НАП определя реда и условията за достъп и използването на информацията от органите и служителите на агенцията.
Информацията, обменяна с компетентните органи на другите държави членки на Европейския съюз, може да бъде използва единствено за целите на установяване на задължения за данъци, за целите на установяването и събирането на задължителни осигурителни вноски и други публични вземания и в хода на административни и съдебни производства във връзка с налагане на наказания за нарушаване на данъчното законодателство.
С промените се въвежда възможност достъп до данъчна и осигурителна информация да има и министърът на финансите или друг законово овластен орган във връзка с правомощията им по представителство на държавата в граждански съдебни производства и в производства по международен търговски арбитраж с цел създаване на възможност за ефективната защита на държавния интерес в отнесените за решаване пред съответния съд или арбитраж спорове.
Директива 2011/16/ЕС се отнася за задължителния автоматичен обмен на информация в областта на данъчното облагане (Директива 2014/107/ЕС). С промените в ДОПК се транспонират и разпоредбите във връзка с прилагането на подписаното между правителството на Република България и правителството на САЩ на 5 декември 2014 г. споразумение за подобряване спазването на данъчното законодателство в международен аспект и въвеждането в действие на FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act), ратифицирано със закон през тази година (ДВ, бр. 47 от 2015 г.).
Друга промяна касае установения в чл. 134 от ДОПК ред за възобновяване на ревизионно производство при влязъл в сила ревизионен акт. Тя предвижда искането за възобновяване да се прави пред същия орган, който е постановил извършването на първоначалната ревизия. Промяната в разпоредбата на чл. 19 от ДОПК е свързана с разширяването на отговорността за несъбраните задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски.
Коментари